Co to jest separator amalgamatu i do czego służy?

Co to jest separator amalgamatu? Urządzenie to służy do zatrzymywania i zbierania cząstek amalgamatu, również tych, które znajdują się w zużytej już wodzie. Separator ma za zadanie zbierać rtęć, która znajduje się niejako w linii między pompą a kanalizacją. Ścieki dentystyczne, które przepływają przez przewód podciśnieniowy, przechodzą przez separator amalgamatu, w którym oddzielane są i zbierane fragmenty zębów, rtęć oraz amalgamat.

Amalgamat dentystyczny zawiera około 50% niebezpiecznej dla zdrowia rtęci, a poza tym znaleźć w nim można inne metale ciężkie takie jak cynk, srebro, cynę czy miedź. Eksperci szacują, że na skutek praktyk dentystycznych co roku do kanalizacji trafia 3,7 ton rtęci, co oznacza, że przyczyniają się one do zanieczyszczenia wody. Dlatego stomatolodzy powinni stosować separatory amalgamatu i oddawać go do przetworzenia.

Dlaczego rtęć jest tak groźna i szkodliwa?

Rtęć to pierwiastek wykorzystywany od stuleci w różnych dziedzinach życia człowieka. Dość późno jednak zdano sobie sprawę z jego szkodliwości. Dzisiaj wiele osób jest narażonych na ekspozycję rtęci z uwagi na znajdujące się w ich zębach wypełnienia amalgamatowe. Poza tym wchodząca w skład amalgamatu metaliczna rtęć jest przekształcana w wodzie metylortęć, a więc związek chemiczny, który ulega akumulacji w organizmach ryb, tak chętnie jadanych przez ludzi. Rtęć, która dostanie się do organizmu człowieka może powodować tymczasem bardzo groźne uszkodzenia m.in. mózgu, Dotyczy to przede wszystkim dzieci, które są w fazie rozwoju.

Okazuje się, że gabinety stomatologiczne są od wielu lat głównym źródłem rtęci, która trafia do zbiorników wodnych. Dlatego też Unia Europejska postanowiła zająć się tym palącym problemem. Już za kilka miesięcy w gabinetach stomatologicznych, w których używane czy usuwane są wypełnienia amalgamatowe obowiązkowym elementem staną się separatory amalgamatowe, których zadaniem jest przechwycanie rtęci zanim ta trafi do kanalizacji, a stamtąd do zbiorników wodnych. Ile kosztuje separator amalgamatu? Ceny są różne i wahają się od 1500 do nawet 6000 zł za sztukę.

Nowe przepisy dotyczące amalgamatu dentystycznego

Ministerstwo finansów jakiś czas temu poinformowało, że od 1 stycznia przyszłego roku zgodnie z postanowieniami Unii Europejskiej, gabinety stomatologiczne, w których stosuje się amalgamat i usuwane są wypełnienia amalgamatu stomatologicznego czy zęby z takim wypełnieniem, będą musiały posiadać separator amalgamatu. Celem jest ochrona wody przed rtęcią wchodzącą w skład wypełnień amalgamatowych.

W separatory nie będą musiały być wyposażone jedynie gabinety ortodontyczne i protetyczne, w których lekarze stomatolodzy amalgamatu na co dzień nie stosują. W przypadku dużych placówek składających się z kilku stanowisk, wystarczy, że urządzenie pojawi się co najmniej przy jednym stanowisku dentystycznym. Taki obowiązek nakłada na Polskę art. 10 ust. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 17 maja 2017 roku w sprawie rtęci . Wspólnota w ten sposób poszła w ślady Stanów Zjednoczonych i postanowiła rozprawić się z problemem zanieczyszczenia zbiorników wodnych szkodliwą dla zdrowia ludzi rtęcią.

Rezygnacja z amalgamatów

Wypełnienia amalgamatowe nie są obecnie jedynym rozwiązaniem jeśli mowa o leczeniu zębów. Istnieje wiele innych nowoczesnych materiałów stosowanych w stomatologii. Są one pozbawione rtęci, a przy tym znacznie wytrzymalsze. Ich największą wadą jest jednak nieco wyższa cena, co sprawia, że wciąż wiele osób decyduje się na stosowanie klasycznych wypełnień amalgamatowych, które są również mniej estetyczne. Nie mają bowiem białego koloru.